• widok-domu-jednorodzinnego-od-strony-wjazdu
  • widok-na-taras-domu-jednorodzinnego-widok-od-ogrodu
  • widok-dom-jednorodzinny-dwukondygnacyjny-widok-na-taras-przy-sypialni
  • widok-na-dom-jednorodzinny-projektowany-w-chorzowie

Lokalizacja: Chorzów
Data Projektu: 2022
Status: W realizacji

 

O temacie:

Projekt domu jednorodzinnego, zlokalizowanego w Chorzowie na Górze Redena dotyczy domu dla rodziny z dwójką dzieci. Teren na którym znajduje się działka jest dość specyficzny. Góra Redena jest to obszar, w którym w latach ubiegłych występowała płytka eksploatacja górnicza, a liczne tzw. „bieda szyby” spowodowały znaczne deformacje podłoża gruntowego. Takie uwarunkowania wymagają szczególnego podejścia zarówno do projektu budynku stawianego w takim obszarze, ale również specyficznych procedur, które są niezbędne do spełnienia przed przystąpieniem do projektowania i realizacji samej budowy.
Działka ta znajduje się również na znacznej pochyłości terenu, co w przypadku założeń, jakie miał klient umożliwiło ich realizację, mimo ograniczeń planu miejscowego.

O projekcie:

Pierwotnym założeniem projektu był dom parterowy, jednakże okazało się, że chorzowski plan miejscowy nie dopuszcza budowy domu o jednej kondygnacji mieszkalnej. Szczęśliwie działka, na której będzie się znajdował dom jest wyjątkowo korzystnie ukształtowana i dzięki znacznej pochyłości w kierunku południowym, a także w kierunku wjazdu na działkę udało się tak rozplanować układ funkcjonalny domu, że w kondygnacji parterowej znalazły się wyłącznie pomieszczenia uzupełniające, a w poziomie pierwszego piętra cała część dzienna budynku. Jednocześnie część pierwszego piętra znajduje się w górnej części działki i ma bezpośredni dostęp na otaczający teren.

 

O technologiach

Z racji występowania znacznych szkód górniczych konstrukcja domu został zaprojektowana z dwóch segmentów oddzielonych dylatacją.

Dom będzie wyposażony w nowoczesne technologie energooszczędne – pompę ciepła oraz fotowoltaikę, która będzie te systemy zasilała. Na działce zostanie umieszczony zbiornik wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do podlewania ogrodu.

Elewacja w poziomie 1 piętra będzie wykonana z cegły klinkierowej, a w kondygnacji parteru będzie tynkowana.

Kategoria
domy jednorodzinne