About This Project
Lokalizacja: Modlinek
Data Projektu: 2023
Status: Koncepcja
O temacie:
Planowane domy letniskowe będą zlokalizowane w Modlinku w odległości około 200m od morza. Działka znajduje się w małej, spokojnej wsi, zabudowanej niską zabudową jednorodzinną. Modlinek znajduje się nieopodal Ustki, a tereny te charakteryzuje ciekawa zabudowa drewniana w konstrukcji szachulcowej połączonej z cegłą.
Projekt domów jednorodzinnych obejmuje 2 domy letniskowe z możliwością użytkowania ich przez cały rok. Jeden z domów jest większy i będzie on przeznaczony dla właścicieli terenu, drugi, mniejszy będzie przeznaczony na wynajem. Oba domy są parterowe i będą miały użytkowe poddasze.
O projekcie:
Projektowane budynki będą parterowe z użytkowymi poddaszami. Zależało nam na architekturze, która wtopi się w spokojną okolice i nie będzie nad nią dominować y. Domy będą miały skośne dachy, przeszklenia w parterze i duże wygodne tarasy. Architektura budynków będzie nawiązywała do lokalnej tradycji budowania domów w konstrukcji szachulcowej, co oznacza, że część ścian zewnętrznych w części będą wykonane z belek drewnianych ułożonych w charakterystyczne, dekoracyjne wzory. Całość budynku będzie miała jednak współczesny charakter.
Wokół budynków przewidujemy obszar zielony z ogrodem, co doda uroku i zintegruje domy z otoczeniem naturalnym.
O technologiach
Cały projekt domu jednorodzinnego kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, co obejmuje nie tylko ekologiczne materiały i technologie, ale również przemyślane wykorzystanie przestrzeni oraz minimalizację wpływu na środowisko naturalne.
Poza ekologicznymi systemami grzewczymi oraz zaopatrującymi budynek w prąd, planujemy również podziemne systemy zbierania deszczówki.
Dom będzie wzniesiony w technologii drewna klejonego z elewacją wykończona deskami opalanymi w technologii „Shou Sugi Ban”. To tradycyjna japońska praktyka opalania drewna, która ma na celu zwiększenie trwałości drewna poprzez jego eksponowanie na działanie ognia. Proces Shou Sugi Ban obejmuje kontrolowane opalanie powierzchni drewna, a następnie chłodzenie i oczyszczanie go, co prowadzi do poprawy jego odporności na warunki atmosferyczne, owady i gnicie.