• widok na kuchnię i schody
  • widok na salon we wnętrzu domu w Katowicach
  • widok na stalową klatkę schodową
  • widok na kuchnię w domu w katowicach
  • projekt wnętrza domu w Katowicach widok na kuchnię
  • projek wnętrza widok na salon z jadalni
  • widok na salon z kominkiem i pokój telewizjny
  • widok na salę kinową

Lokalizacja: Katowice
Data Projektu: 2015
Status: Zrealizowane

O temacie:

Budynek, który kupili nasi klienci znajduje się w południowej części Katowic, w miejscu, gdzie można spotkać dużo ciekawych budynków z początku ubiegłego wieku. W chwili zakupu budynek był użytkowany przez Kościół Adwentystów dnia Siódmego. Jego stan był opłakany. Szkody górnicze spowodowały, że korpus klatki schodowej zaczął się odspajać od głównej bryły, stropy były w większości do wymiany, układ pomieszczeń był do całkowitej przebudowy.

Sam budynek został zbudowany w początkach ubiegłego wieku jako 3 poziomowa willa mieszkalna. Od frontu zdobi go piękny witraż przedstawiający św. Huberta. Jego stan jednak też był opłakany.

 

O projekcie:

Początkowo projekt zakładał przebudowę wnętrza domu polegającą na połączeniu funkcjonalnym kondygnacji parteru i pierwszego piętra, wybiciu części stropu między piętrami i stworzeniu wewnętrznej klatki schodowej łączącej oba poziomy. Trzeci poziom został wydzielony i zaprojektowany jako mieszkanie na wynajem. Piwnica poza funkcjami technicznymi miała pełnić funkcję biura dla właścicieli.

Na taki zakres zostało wydane pozwolenie na budowę. Jednakże  długi czas wykonywania robót naprawczych w obrębie budynku dał klientom czas do namysłu nad funkcjonowaniem obiektu i w niecały rok po otrzymaniu pozwolenia na budowę zakres projektu się diametralnie zmienił i trzeba było w urzędzie składać projekt zamienny.

Klientowi zamarzyło się powiększenie już i tak sporej przestrzeni parteru. Zapadła decyzja o rozbudowie parteru o kolejne 50 metrów kwadratowych, stworzenie tarasu, a pod nim dużego zamykanego garażu.

Zadanie nie było łatwe, szczególnie, że sam budynek widnieje w Miejskiej Ewidencji Zabytków. Przekonanie urzędników do naszego pomysłu wymagało sporego zachodu i starań. Szczęśliwie projekt udało się zrealizować zgodnie z pierwotną koncepcją. Dom od południa zyskał piękne duże przeszklenia i przestronny taras, z którego dzisiaj z radością korzystają dzieci klientów.

 

O technologiach:

Budynek został wzmocniony, spięty ankrami wzdłuż ścian klatki schodowej. Dach został zreperowany i ocieplony. Większość stropów drewnianych została wymieniona, stropy Kleina nad piwnicą zostały wzmocnione, część stropu została usunięta, wszystkie instalacje wewnętrzne zostały wymienione. Fundamenty budynku zostały zaizolowane, od południa zbudowano garaż z tarasem oraz rampę zjazdową do garażu. Całość budynku została ocieplona, położony został nowy tynk, oryginalne elementy portalu, wykończenie klatki schodowej, balustrady zostały zachowane. Podobnie witraż dostał nowego blasku. Zagospodarowanie terenu zostało uporządkowane, a ogród stał się prawdziwym pięknym ogrodem

Kategoria
projekt wnętrz